HALI TEMİZLEME HAKKINDA GENEL BİLGİ
Halı Yıkamanın zamanı nedir?

Normal şartlarda halılar her mevsim geçişinde yıkanmalıdır.
Türkiye Halı Yıkama olarak bünyemizde birleştirdiğimiz halı yıkama firmaları sadece yaz ayları değil, tüm bir yıl içersinde hizmet verebilecek altyapıya sahiptir.
Halkımızda oluşan halı sadece yaz aylarında yıkanır fikrinden dolayı halı yıkama firmaları yaz aylarında büyük bir yoğunluk yaşamaktadır,tüm bir yıla yayılmış halı yıkama hizmetinden yararlanan müşterilerimiz hizmet kalitesini sürekli olarak dört mevsim alabilirler.

Halı yıkatırken tasarruf edebilir miyim?

Evlerde yıkanan bir halı için 10 birim su miktarı harcanırken aynı halı Türkiye Halı Yıkama fabrikalarında sadece üçte biri ile yıkanır.Dolayısıyla suyun çok önem kazandığı günümüzde bilinçsizce harcanan her damla suyun çöle, kuraklığa neden olduğu bilinmektedir.Bununla birlikte ülkemizde yıllık 27 milyon ytl'lik su boşa harcanmaktadır. Türkiye çöl olmasın halılar profesyonel halı yıkama fabrikalarında yıkansın.

Halı Yıkama ve Temizleme nasıl yapılmaktadır?

Halılarda bulunan ve gözle görülmeyen akarlar , tozlar ve insan sağlığı için alerjen bir ortam yaratmaktadır.. Halının üst tüylü kısmından çok alt olan sert kısmında bulunmaktadırlar. Evimizde kullandığımız halıları haftada en az 1 kere normal ayda 1 kere de yoğun temizlik yapmamız gerekmektedir. Yılda en az 2 kerede konuda uzman profesyonel halı temizleme firmaları tarafından yapılması gerekmektedir.

Bunlardan da anlaşılacağı gibi evimizde en çok temas ettiğimiz halılarımız bakteri ve tozları en çok barındıran ortamlardır bu da insan sağlığı için büyük bir tehlikeye yol açmaktadır. Bunun için halılarımızı evimizde kendi yöntemlerimiz dışında profesyonel ekipman ve bu işi bilen kişilerin yapması gerekmektedir.

Öncelikle;

Temizleme işini yapan firmanın bu konuda yeterli bilgi ve tecrübesi olmalıdır.

Halı temizliği mutlaka hijyenik ortamlarda; oto yıkanan yağlı ve kirli ortamlarda olmamalıdır.

Halı yıkama işlemi hijyenik ortamda profesyonel halı temizleme ekipmanları ile birlikte. Halı yıkama için geliştirilmiş toz alma, otomatik yıkama ve sıkma makinaları ile yapılmalıdır. İçerisinde kimyasal madde bulundurmayan bitkisel ürünler kullanılmalıdır. Klor ve deterjan gibi aktif maddeler bulunmamalıdır.Halının iplik yapısına, dokuma tekniğine ve kullanılan boya cinsine göre gerekli yıkama tekniği kullanılmalıdır.

Farklı müşterilere sahip halılarda bulunan mikropların birbirine geçeceğinden halıların ayrı ortamlarda tek tek yıkanması gerekmektedir.

Profesyonel anlamda temizlenen halının mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bunun için temizleme işlemi yapılmış halının kapalı ortamda kurutulması ve en az 1 saat güneş ışığında bekletilmesi gerekmektedir çünkü halıda bulunan mikroplar ve mayklar sadece güneş ışığında ölmektedir.

Temizleme işlemi tamamlanan halının nakliye esnasında tozlanmasına karşı tek tek ambalajlanarak teslim edilmesi gerekmektedir

Yukarıda belirtlen hususlara dikkat ettikten sonra düzenli yapılan halı temizlik ve bakım işlemi halınızın maksimum verimlilik ve görünümle hijyenik kullanmanızı sağlamaktadır.

Halı Yıkama işleminin Aşamaları nelerdir?

1. Sipariş alma

Halı yıkama işlemini yaptıracağınız firmaya telefon etmenizle siparişiniz alınır ve belirlediğiniz tarihte belirttiğiniz adresten halılarınız kapıdan alınır. Karşılığında size sipariş fişi verilir.

2. Fişleme(numaralandırma - barkodlama)

Halıların temizleme işlemi esnasında karışmaması için kişiye özel verilen abone numarası halıya zımbalanır.

3. Ölçme(ayrım - ilk kontrol - ücretlendirme)

Halı temizleme işlemine geçmeden önce halı kirlilik durumu.cinsi temizleme işlemine göre ayrımı yapılır.halı temizleme de ücretlendirme metrekareye göre yapılmaktadır. Firmalar ücret belirtirken metrekare ücretini belirtirler.bu ücretler halının cinsine göre değişmektedir.. Bunun sebebi farklı halı türlerine uygulanan işlemlerden kaynaklanmaktadır. Genelde makine (saray, atlas vb), el dokuma ve yün(ısparta, milas, lâdik vb.), değerli halılar (çin, nepal, ipek, shaggy, kilim, iran) gibi 3 gruba ayrılmaktadır. Değerli halıların temizleme ücretleri diğer gruplara göre daha pahalıdır bunun sebebi bu halıların değerinden kaynaklanan riskle(temizleme işlemi sırasında oluşabilecek bir hasar) birlikte temizleme aşamasında daha fazla ustalık isteyen işlemlerden geçmesi, kullanılan temizleme ürünlerin pahalılığı ve daha ağır olması sebebiyle işçilik maliyetidir.

4. Halı yıkama (havuzlama - yıkama - durulama )

temizleme işlemi birkaç aşamadan oluşur bu halıların türlerine göre değişkenlik gösterebilir. İlk işlem toz almadır. Toz alma işlemi toz dolabı veya toz alma makinesi denen bir makine ile yapılmaktadır. Hassas halılar bu aşamadan geçmeyebilir. Sonra halılar havuzlama aşamasına alınır. Havuzlama; halılar suyla dolu bir havuza konarak bekletilir. Bu şekilde halıların kirlerinin yumuşaması verilen kimyasal maddelerin halıya iyice işlemesi dolayısıyla temizleme işleminin kolaylaştırması amaçlanmaktadır daha sonra halıların asıl yıkama işlemine geçilmektedir. Asıl yıkama işlemi makinelerde yapılır.halı düz ve temiz zemin üzerine serilir ıslatılır şampuanlanır ve fırçalama makinesi ile fırçalanır ardından kirli suyu sıyrılır ve tekrar şampuanlanıp fırçalanır. Bu işlem halının kirlilik derecesine göre artabilir.5. Halı sıkma ve kurutma (sıkma - asma - kurutma odasına koyma - havalandırma)

Durulama aşamasından sonra her iki sistemde de sıkmanın tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj (genelde kazan tipi sıkma veya rulo tipi sıkma diye adlandırılırlar) makineleri kullanılmaktadır. Sıkma işleminde halılar üzerinde sadece elle dokunulduğunda hissedebilinecek kadar nem kalmaktadır.. Nemli halıların kurutulması için mevsimsel olarak farklı işlemler yapılır. Yaz aylarında yağışın olmadığı zamanlarda halılar birbirine paralel askılara(halıda leke bırakmayacak malzemeden yapılmalıdır) asılarak açık havada bekletilir ve kokunun oluşmaması için havalandırılmış olur. Kış aylarında ise kurutma odalarına kurutulmaktadır. Kurutma odaları sıcak kapalı bir ortama sıcak hava vermek ve havanın içeride devir daiminin sağlanması yöntemiyle halılardaki nemin alınması ve buharlaşmayla atılmasının sağlandığı ünitedir. Tamamen kuruyan halılar bir süre havalandırılır ve son kontrol aşamasına geçer.6. Son kontrol (hav süpürme - parfümleme - paketleme)

Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçalarının alınması işlemine hav süpürme denir. Bu işlem el ile yapıldığı gibi otomatik hav alma makinelerinde de yapılabilir. Bu işlem yapılırken yıkamada gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanırsa kontrol masası üzerinde özel leke sökücü yardımı ile leke çıkarılır. Halıdaki kötü koku oluşumunu engellemek için parfümleme yapılır ve halı paketlenir.

7. Teslimat

Tüm işlemler tamamlanınca halılar sahiplerine teslim edilmek üzere araçlara yerleştirilir. Sahiplerine teslim edilir, ücret alınır. Bazı firmalara kapıdan kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.
---

Her türlü halı, kilim, battaniye, yorgan ve koltuk temizliği (yıkama). Halı kenarlarına overlok (iple örme) işlemi. Ücretsiz adresten alım ve adrese teslimat. Hizmetlerini siz değerli Antalya Halkı'na sunuyoruz.

Halı temizliği nedir nasıl yapılır, kullanılan ekipmanlar ve müşteri hizmetleri sitemi hakkında genel bilgi.

Verdiğimiz hizmetler için ücret tarifemiz.

Firmamızın kuruluş ve işletme amacı vizyonumuz ve biz. İletişim bilgileri. (Adresimiz, e-mail ve web adresimiz)